W zajęciach wykorzystywane są stare, japońskie techniki i nowoczesne metody treningowe.
Dla dzieci proponujemy zajęcia łączące w sobie tradycyjny trening karate z wszechstronnymi ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, co owocuje szybkim rozwojem w karate, jak również w innych dyscyplinach sportowych.
Program treningów obejmuje również samoobronę w oparciu o techniki karate oraz elementy innych sztuk walki.
Uczestnicy zajęć sekcji karate stają się jednocześnie członkami Uczniowskiego Klubu Sportowego CENTRUM, dzięki czemu mogą regularnie brać udział w zawodach.
Treningi prowadzą: Ewa Lewandowska i Joanna Kluska.
Realizacja programu karate ma przynieść rezultaty zdrowotne nie tylko z zakresu zdrowia fizycznego ale również zwrócić uwagę na jakże istotne aspekty zdrowia psychicznego.
Rozwój duchowy karate jest celem ostatecznym. Cele karate są ściśle związane z filozofią Zen, która zmierza do samowyzwolenia, czyli osiągnięcia stanu nadświadomości.
Nadbudowa filozoficzna jest elementem różniącym karate od innych dyscyplin sportu, wykracza ona poza naukę techniki walki, stając się metodą kształtowania osobowości. Karate przyczynia się do rozwoju umiejętności zdobywania celów. Uczniowie pracują by poprawić swoje umiejętności jak najlepiej potrafią, konsekwentnie dążą do perfekcji i tym samym mają większą szansę ukształtowania tej cechy swojej osobowości.
Jest to sport wyraźnie indywidualny, jednak może spełniać dziecięcą potrzebę przynależności. Poczucie przynależności do grupy praktykującej sztukę walki stanowi ochronę przed wdawaniem się dziecka w czynności negatywne.
Tak uduchowiona sztuka walki może funkcjonować jako system wychowawczy kształtujący młodzież, wpajający jej społecznie pożądane cechy, nawyki i wartości. Wraz z duchowym nastawieniem następuje korzystny rozwój fizyczny, który stymulowany zbiorem różnorodnych bodźców daje pożądany efekt harmonii.
To proces, który musi postępować przez całe życie
- "Karate ni sente nashi" -
[Karate nie jest sztuką agresji]